Приймальне відділення:+380 472 33 56 01

Поліклініка:+380 472 36 09 48

Приймальня гол.лікаря:+380 472 33 04 15

Адреса: Україна, м. Черкаси,

вул. Мечникова, 25

< Всі новини
02 грудня 2019

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше почали відзначати 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.

Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом − звернути увагу суспільства на цю проблему.

Символом боротьби зі СНІДом є червона стрічка, яка була задумана весною 1991 року. Її ідея належить художнику Франку Муру. Проект «Червона стрічка» (перевернуте «V») символ співчуття, підтримки і надії на майбутнє без СНІДу.

  В українському суспільстві навколо проблеми СНІДу існує багато міфів.

Можна дихати одним повітрям

ВІЛ/СНІД не передається через дотик, сльози, слину, піт, сечу або блювотні маси. Передається ВІЛ/СНІД лише такими  рідинами, як кров, сперма, фізіологічні виділення з піхви й грудне молоко. Тому абсолютно безпечними є обійми й рукостискання з ВІЛ-позитивною людиною. Також абсолютно безпечним є дихати одним і тим самим повітрям з ВІЛ-позитивними й навіть цілуючись. Раніше нові випадки хвороби фіксували в основному серед тих, хто вживав наркотики. Зараз цей показник зменшився до 20%. Натомість 60% зараження відбувається статевим шляхом, а саме через гетеросексуальні контакти.

Можна вести спільний побут

ВІЛ/СНІД не передається через предмети побуту чи спільну вбиральню та душову. Неможливо так само, як і зараження через їжу, яку приготувала ВІЛ-інфікована людина. Не можете також заразитись ВІЛ/СНІДом через спільне користування столовими приборами, посудом та питними фонтанчиками. Також абсолютно безпечно користуватись тренажерами в фітнес-клубі.

Від комарів до сенбернарів: усі домашні улюбленці безпечні

ВІЛ/СНІД не передається через укуси комах (комарів, москітів чи мух) або тварин (котів, собак, гризунів).

Річ у тому, що коли комаха вас кусає, вона не впорскує вам кров людини або тварини, яких вона вкусила до цього. Окрім того ВІЛ-інфекція живе в організмі комах дуже нетривалий час. Навіть якщо проживати в районі, де дуже багато комарів і висока концентрація ВІЛ-інфікованих людей, це ніяк одне з одним не пов'язано.

Також не переносять ВІЛ-інфекцію тварини, на кшталт котів, собак чи домашніх гризунів, тобто якщо вас раптом вкусив чи подряпав домашній улюбленець ВІЛ-інфікованої людини — він не передасть вас хворобу.

Безпечні перукарні та косметичні кабінети

ВІЛ-СНІД може передатися через під час татуажу, пірсингу, а також при відвідування салону краси лише, якщо інструменти багаторазового використання для ін’єкцій, пірсингу, татуювання чи надання косметичних послуг були погано простерилізовані. Переконайтеся, що майстер чи косметолог простерилізував інструменти або використовує одноразові

Увесь незахищений секс небезпечний

Будь-який вид сексу  може передати ВІЛ/СНІД.

Презерватив не завжди гарант безпеки

Використання презервативу не дає 100% гарантії на убезпечення від ВІЛ-СНІД. Гумовий виріб може порватись, зіслизнути чи почати протікати під час статевого акту.

Саме тому успішні кампанії по боротьбі зі СНІДом закликають не просто до використання презервативів, а й просять, щоб люди перевірялися на наявність ВІЛ-інфекції та, в разі її наявності, отримували лікування невідкладно.

За даними ВООЗ, кожний четвертий ВІЛ-інфікований - а це приблизно 9,4 млн людей по всьому світу - не знає про це і, відповідно, несе ризик передачі вірусу.

ВІЛ-позитивні можуть мати здорових дітей

ВІЛ/СНІД передається під час вагітності та пологів, під час грудного вигодовування від ВІЛ-інфікованої жінки до дитини, якщо не вживати профілактичні засоби. Однак, у жінки з пригніченим вірусом імунодефіциту можуть народитися здорові діти.

Відсутність симптомів не гарантія відсутності хвороби

Людина може жити 10-15 років без прояву будь-яких симптомів. Однак у перші тижні після отримання вірусу в хворого може проявитись стан схожий з застудою чи грипом: підвищена температура, головний біль, висип, боль в горлі. Інші симптоми проявляються пізнішев залежності від того, як вірус ослаблює імунну систему: збільшені лімфовузли, втрата у вазі, температура, пронос і кашель. Без лікування у інфікованих можуть розвинутися такі серйозні хвороби, як туберкульоз,  менінгіт, важка бактеріальна інфекція або ракові захворювання - лімфома, саркома Капоші.

ВІЛ - це не вирок

Люди з ВІЛ позитивним статусом та хворі на СНІД можуть жити повноцінним і тривалим життям, якщо будуть дотримувати правил лікування.

За даними Об'єднаної програми ООН по ВІЛ/СНІД, 47% всіх ВІЛ-інфікованих живуть з пригніченим вірусом, а це означає, що кількість вірусу імунодефіциту людини у них в крові настільки мізерна, що він не проявляється в аналізі крові. До того ж ВІЛ-позитивні люди з пригніченим вірусом не можуть передавати його здоровим, навіть через статевий акт. Однак це не означає, що ці люди вилікувались, якщо вони припинять лікування, то рівень ВІЛ-інфекції може підвищитися і знову почати давати про себе знати.

Людина з ВІЛ-позитивним статусом чи хвора на СНІД точно такий самий член суспільства, як і будь-хто. З ними можна спілкуватись, дружитись, перебувати в одному колективі та навіть вести спільний побут і з певними обмеженням займатись сексом і заводити дітей.